Futbol Takımları 1 Mayıs 2018, 12:54

Beşiktaş

Beşiktaş Tarihi ve Başarıları

Beşiktaş Jimnastik Kulübü ülkemiz futbol takımları arasında kökeni en eskilere dayanan kulüplerden birisidir. Zira kuruluş tarihi 1903 yılına dayanmaktadır. O dönemlerde Medine Muhafızı olarak görev yapan Osman Paşa’nın konağı çevresinde 22 genç toplanarak spor yapıyorlardı. Ancak dönemin bir hayli sıkıntılı olması padişah II.Abdülhamit tarafından sıkı bir yönetimi gerektirmekteydi. Bu da her ne şekilde olursa olsun bir araya toplanan kişilerin hafiyeler tarafından basılmasına neden oluyordu.  Osman Paşa’nın konağının bahçesinde barfiks, jimnastik, güreş ve halter gibi sporlar yapan gençler de bu kapsamda hafiyelerin ağına düştüler.

Bu durum padişaha direkt olarak iletildi ve hoş bir şekilde karşılandı. Bunun üzerine 1903 yılında Bereket Jimnastik Kulübü kurulmasına müsaade edildi. Böylelikle Beşiktaş’ın da temelleri atılmış oldu. Ayrıca neden jimnastik kulübü diye soranların merakları da bu şekilde giderilmiş oldu.

Futbola Geçiş

Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere Beşiktaş ilk olarak bir jimnastik kulübü olarak başladı. Ancak daha sonra futbola da ilgi duymaya başladılar. Beşiktaş çevresinde daha önceden kurulmuş Basiret ve Valideçeşme takımları da Beşiktaş’a katılınca ortaya son derece güçlü bir takım çıkmış oldu.

Kartal Sembolü Nereden Geliyor?

Beşiktaş’ın kuruluşunda kartal sembolü ile ilgili bir bilgi bulunmamaktadır. Zira bu sembol çok daha sonraları kulübün sembolleri arasında yer almıştır. 1940-41 sezonunda Süleymaniye adlı bir takımla gerçekleştirilen müsabakada Beşiktaş mükemmel bir oyun sergileyerek maçı kazanır. Bu esnada da tribünlerden haydi kara kartallar, hücum edin kara kartallar şeklinde tezahüratlar yükselir. İşte bu tezarühatlar daha sonra kulübün simgesi haline gelir.

Başarılar

Beşiktaş Jimnastik Kulübü son derece zorlu dönemlerden geçerek bugünlere gelmiştir. Sadece uzak tarihte değil yakın dönem içerisinde dahi feda sezonları oynayan Beşiktaş tüm bunları geride bırakarak dünya çapında kaliteye ulaşan bir takım olmuştur.

Beşiktaş Jimnastik Kulübü son 2 yıldır şampiyon olarak büyük bir başarı elde etmiştir. Bu şampiyonluklar ile birlikte de 3.yıldızı taktığını belirtmek gerekir. Toplamda 15 şampiyonluğa ulaşan Beşiktaş bu sezonda da halen daha şampiyonluk yarışının içerisinde güçlü bir aday olarak yer almaktadır.  Beşiktaş ayrıca bu sezon Şampiyonlar Ligi’nde namağlup bir şekilde gruptan lider çıkmayı başararak da adını herkese duyurmuştur.

Beşiktaş ilk süper lig şampiyonluğunu da 1956-57 sezonunda elde emiştir. Türkiye Kupası’nda ise toplamda 9 şampiyonluk alan Beşiktaş bunlardan ilkini 74/75 tarihinde elde etmiş olup sonuncusunu da 2010/11 sezonunda elde etmiştir.

Süper Kupalara bakacak olursak Beşiktaş tarihinde 8 Türkiye Süper Kupası kazanmıştır. Bu kupalardan ilki 66/67 sezonunda iken sonuncusu da 2006/2007 sezonunda alınıştır.

Beşiktaş tüm başarılarını daha da artırarak devam ettirmektedir. Son 2 yıldır Süper Lig şampiyonu olan Beşiktaş aynı zamanda milli takıma da önemli genç yetenekler yetiştirmektedir. Tanınmamış futbolcu transferleri ile de gündeme gelen Beşiktaş daha sonra bu oyuncuları parlatmaktadır. Ayrıca son zamanlarda Türkiye’nin en pahalı transferine de imza atan Beşiktaş bu sayede adını her yerde duyurmaya devam etmektedir.

Beşiktaş tarihinde unutulmayan maçlar konusuna da bakacak olursak Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında gerçekleşen maçı gösterebiliriz. Kadıköy’de gerçekleşen bu maçta Beşiktaş’ta kaleci dahil birçok oyuncu kırmızı kart görmüş ve kaleye de Pancu geçmişti. Kadıköy panteri olarak lakap takılan Pancu maçın yıldızı olmayı da hak etmişti. Bu maçı her şeye rağmen kazanan Beşiktaş hatıralardan çıkmayacak bir galibiyeti elde etmiş oldu. Beşiktaş’ın tarihi şanlı zaferler ile her geçen gün daha da büyümektedir.

Yazar Bilgileri

Vip Banko [email protected]
Yazar, henüz hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamış.

Yorum Yap