Futbol Takımları 19 Nisan 2018, 17:39

Fenerbahçe

Fenerbahçe Tarihi ve Başarıları

Ülkemizin en köklü kulüplerinden birisi olan Fenerbahçe tarihi ve başarıları hakkında sizlere ayrıntılı bilgilendirmelerde bulunacağız. İlk olarak kuruluş hikayesine değinmek gerekir. Zira kuruluş açısından en eski kulüplerimizden birisi Fenerbahçe’dir. Her ne kadar 1907’de kurulduğu herkes tarafından dile getirilse de aslında kuruluş tarihi daha da eskilere dayanmaktadır. Öyle ki ilk olarak 1899 yılında bir futbol kulübü olarak kurulduğunu ifade edebiliriz.

Bu tarihin resmi olarak kayıtlara geçmediğini de belirtmek gerekir. Nitekim o yıllarda sadece gayrimüslimlere dernek kurma özgürlüğü tanınmaktaydı. Buna sinirlenen Türk ve Müslüman gençler ise Black Stocking FC adında bir takım kurdular. Her ne kadar adı yabancı olsa da takımın Türklerden oluştuğunu ifade etmek gerekir. Fakat bu takım her maçında hafiyelerin baskınlarına maruz kalıyordu. Bu da takımın dağıtılmasına neden oluyordu. 1907 tarihine kadar bu şekilde birkaç deneme olsa da dönemin padişahı II. Abdülhamit tarafından kulüp sonunda kapatılıyordu.

Ancak 1907 yılının sonlarına doğru yönetimde yaşanan sıkılık bir miktar gevşedi ve Türk gençler de kendi takımlarını kurma imkanına sahip oldular. Bu sayede Fenerbahçe Kulübü de kurulmuş oldu.

Ezeli Rekabet

Fenerbahçe ile birlikte farklı başka Türk takımları da kuruldu. Özellikle dernek kurma serbestiyetinin tanınmasıyla birlikte kurulan takım sayısında bir hayli artış yaşandı. Bunun ardından da Cuma Ligi adıyla bir lig kuruldu ve bu ligde Galatasaray ile Fenerbahçe de yer aldı. Böylelikle ezeli rekabetin ilk karşılaşması 17 Ocak 1909 tarihinde gerçekleşmiş oldu.

Renk ve Amblem

Fenerbahçe ilk kurulduğunda renkleri sarı lacivert değildi. Bunun yerine sarı beyaz olarak renkler belirlenmişti. Amblem ise bir deniz feneri idi. Bu fener Fenerbahçe burnunda yer alan deniz fenerini temsil etmekteydi. Fakat bu amblemin siyasi olarak sıkıntı oluşturabileceği endişesi ortaya çıkınca amblem kaldırıldı.

Kulüp ilk kurulduğunda sporu gençlerin bedenlerinin askeri amaçlarla eğitilmesi için kullanılacağını amaç edinmişti. Belki de dönemin şartları böyle bir amaç belirlemeyi zorunlu kılmıştı.

Başarılar

Fenerbahçe ilk olarak 1911-12 sezonunda hiç yenilmeden şampiyon olarak gücünü herkese gösterdi. Bunun ardından çok farklı mecralarda da başarılar arka arkaya gelmeye devam etti. Öyle ki Fenerbahçe bugüne kadar toplamda 19 süper lig şampiyonluğu elde etmiştir. Bunlardan ilki 1958-59 sezonunda gerçekleşmiştir. Hali hazırda 3 yıldıza sahip olan Fenerbahçe bir şampiyonluk daha yaşamasının ardından 4.yıldızı da takmaya hak kazanacaktır. Ligimizdeki son şampiyonluğunun ise 2013/14 sezonunda gerçekleştiğini belirtmek gerekir.

Fenerbahçe’nin sahip olduğu kupalar arasında en dikkat çekenler Türkiye kupaları olmaktadır. Zira almış olduğu Türkiye Kupası sayısının diğer büyük takımlara nazaran az olmasının yanı sıra çok uzun bir süre alamaması da diğer takım taraftarları tarafından alay konusu olmuştur. Ancak Fenerbahçe bu seriyi 2011/12 yılında almış olduğu Türkiye kupası ile sonlandırmıştır. Toplamda aldığı Türkiye Kupası sayısı ise 6’dır.

Türkiye Süper Kupa şampiyonluğunu 9 defa yaşayan Fenerbahçe bu alanda da büyük bir başarıya imza atmıştır. UEFA ve Şampiyonlar liginde de büyük başarılara imza atan Fenerbahçe bu liglerde herhangi bir şampiyonluk yaşamamıştır.

Ezeli rakibi Galatasaray karşısında elde etmiş olduğu 6-0’lık galibiyet de Fenerbahçe’nin tarihi başarıları arasında sayılması gereken önemli hususlardan birisidir. Fenerbahçe tüm bu başarılarının yanı sıra her sezon şampiyonluk yarışında yer almasıyla da bilinen bir takımdır. Bu sebeple de birçok takımın korkulu rüyası haline gelmiştir. Kadıköy’de Galatasaray’a karşı yenilmezlik serisini her sene daha da ileri taşıması buna örnek gösterilebilir.

Yazar Bilgileri

Vip Banko [email protected]
Yazar, henüz hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamış.

Yorum Yap