Futbol Takımları 3 Mayıs 2018, 19:30

Trabzonspor

Trabzonspor Tarihi ve Başarıları

İstanbul kulüpleri haricinde şampiyonluk sevinci yaşayan ilk kulüp olan Trabzonspor tarihi ve başarıları ile her daim adından söz ettirmektedir. Her ne kadar 3 büyükler kadar şampiyonluğa sahip olmasa da 4.büyük olarak sayılmayı hal etmiştir.

Trabzonspor’un resmi kuruluş tarihi 2 Ağustos 1967 olarak bilinmektedir. Ancak gayri resmi kayıtlara göre kulübün kuruluş tarihi 1900’lü yılların başlarına kadar gitmektedir. O dönemlerde Türk ve Müslüman olan kimselerin dernek kurması yasak olması sebebiyle bir dernek ya da spor kulübü kurulmamıştır. Ancak yabancılar sportif faaliyetler alanında örgütlenmeye başlamışlardır. Bu durum Türk gençlerinde de istek uyandırmış ve 1911 yılında bir spor kulübü kurulmuştur. Ancak o dönemlerde patlak veren Birinci Dünya Savaşı spor faaliyetlerinin etkin bir şekilde yürütülmesine engel olmuştur.

Ancak Trabzon’un bir liman kenti olması ve batı ile sürekli olarak ilişkisinin bulunması futbolun bu kentte tekrar canlanmasına katkıda bulunmuştur. Öyle ki Trabzon’da futbol öğretme amaçlı bir kitabın dahi kaleme alındığını söyleyebiliriz. Tüm bu çabalar ile birlikte 1976 tarihinde Trabzon’a lig şampiyonluğunun geldiğini de belirtmek gerekir.

Futbol Kenti

Trabzon’un bir futbol kentine dönüştüğüne dair beyanlar Hüseyin Avni Aker tarafından da ifade edilmiştir. Bu ifadelerde tüm Trabzon’da futbolun bir hastalık gibi yayıldığı belirtilmiş ve çocukların dört bir tarafta gol gol diye bağırdıkları da kaleme alınmıştır.

Trabzon’da birçok yerel kulüp bulunmaktaydı. Bu kulüpler daha sonra sancılı bir süreç geçirerek birleşme kararı aldılar ve Trabzonspor’u oluşturdular. Böylelikle Trabzonspor 1967 yılında resmen kuruldu ve 2.ligde oynamaya hak kazandı. Ancak takımın 1.lige çıkması biraz zaman aldı. Trabzonlu futbolculara yönelerek sağlam bir kadro oluşturan ekip daha sonra 1973-74 senesinde 1.lige çıkmayı başardı. Bu seneden sonra ise başarıların ardı arkası kesilmedi ve ilk defa şampiyonluk bir Anadolu ekibine gitmiş oldu. Bu da tüm Türkiye’de adeta bir devrim olarak karşılandı.

Trabzonspor tarihinde büyük başarılara imza attı. Ancak başarıları belirli bir noktadan sonra ileriye taşıması zorlaştı. Bunda İstanbul kulüplerinin arkasında yer alan maddi gücü yok saymak elbette ki mümkün değildir. İşte bu ve daha fazla gerekçelerle Trabzonspor bir miktar performans düşüklüğü yaşadı. Ancak her daim zirve sıralamasında yerini almayı ve büyük takımları da korkutmayı başardı.

Başarılar

Trabzonspor ilk defa şampiyonluğu Anadolu’ya getirerek büyük bir başarıya imza atmıştır. Üstelik bunu 6 defa gerçekleştirmiştir. İlk olarak 75/76 sezonunda şampiyonluğu elde eden Trabzonspor son şampiyonluğunu ise 83/84 sezonunda elde etmiştir. Bunun yanı sıra toplamda 8 Türkiye Kupası’na sahip olan Trabzonspor son olarak 2009/10 sezonunda kupayı evine götürmeyi başarmıştır.

Trabzonspor’un süper kupa şampiyonluklarının sayısı da 8’dir. İlk olarak 75/76 sezonunda elde edilen bu kupaya son olarak 2010/2011 senesinde ulaşılmıştır. Hali hazırda Trabzonspor birçok problem ile karşı karşıya olsa da süper ligdeki mücadelesini hiçbir zaman aksatmadan devam ettirmektedir. Bu sebeple de oldukça kalabalık bir taraftar kitlesine sahiptir.

Trabzonspor uzun bir süredir şampiyon olamasa da şampiyonu belirleme noktasında büyük bir rol oynamaktadır. Zira gerek kendi evinde gerekse de deplasmanda bir hayli iyi bir futbol oynayarak rakiplerine korku salmaktadır. Bunların yanı sıra yetiştirdiği önemli futbolcuların da Türk futboluna büyük katkı sunduklarını belirtmeden geçmek olmayacaktır. İşte tüm bu hususlar çerçevesinde değerlendirdiğimizde Trabzonspor’un şampiyonluk sayısı ve kupaları önemini biraz daha artırmaktadır.  Ayrıca sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da bir hayli önemli işler yaptıklarını ifade etmek gerekir.

Yazar Bilgileri

Vip Banko [email protected]
Yazar, henüz hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamış.

Yorum Yap